Zavřít
Menu
House of Lobkowicz

Roudnice vinařskou obcí

Roudnice nad Labem se stala vinařskou obcí

Na základě vyhlášky č.80/2018, která stanovuje seznam vinařských podoblastí, vinařských obcí a viničních tratí, a která nabyla účinnost 5. 6. 2018 se Roudnice nad Labem stala vinařskou obcí.

Na tento symbolický titul čekalo město celou novodobou historii a to přesto, že je staletí spojeno s vínem, a že v jeho centru sídlí jedno z největších vinařství ve vinařské oblasti Čechy – Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem, s.r.o. Paradoxem je rovněž i to, že v období mezi lety 1997 – 2004 se po městě jmenovala celá vinařská oblast – Roudnická. Město samotné však nebylo oficiálně uznáno jako vinařská obec. Bylo to z důvodu, že se až do roku 2016 v katastrálním území města nenacházela žádná vinice. Viniční trati, na kterých hospodaří Lobkowiczké zámecké vinařství jsou na dohled od města na druhém břehu řeky Labe a rovněž malovinaři působící v Roudnici mají vinice mimo katastr.

Téměř na den přesně před dvěma lety vysadilo v zahradě zámku v centru Roudnice nad Labem Lobkowiczké zámecké vinařství ve spolupráci s městem malou vinici. Patrony jednotlivých hlav révy na této vinici – která je nyní dle vyhlášky pojmenována jako trať Zámecká – se stali nejen občané města, ale i návštěvníci a milovníci vína z celé České republiky. Právě výsadba této viniční trati přinesla městu, kromě okrasy prostoru u centrálního Karlova náměstí, i titul vinařské obce.

Fakt, že si město titul vinařské obce právem zaslouží dokládá staletá historie pěstování révy a výroby vína na území města. V době prvního významného rozvoje vinohradnictví – období vlády Karla IV. -rostla réva na svazích roudnického zámku, respektive jemu předcházejícího románského hradu. Hospodářské záznamy šlechtických rodů, které následně získaly roudnické panství od pražského biskupství, dokládají pěstování révy na historických vinicích i výrobu a skladování vína v zámeckých sklepích. Ve stejných prostorách dodnes vzniká víno, které je vyráběno pod značkou Lobkowicz Roudnice nad Labem.

DSC_6944

Back

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace